top of page

Szlifowanie posadzki lub wylewki betonowej zapewnia gładką i równą powierzchnię. 

Aby cieszyć się równymi posadzkami z betonu, należy je dobrze wyszlifować. Można to zlecić profesjonalnej ekipie lub przeprowadzić tę czynność samodzielnie. Sprawdź, jak przebiega szlifowanie betonu i jakich wymaga umiejętności. 

Szlifowanie betonu  

Szlifowanie betonu wykonywane jest w celu wyrównywania powierzchni, które dzięki temu stają się nie tylko gładkie, ale również błyszczące i łatwe w utrzymaniu czystości. Poprzez szlifowanie pozbywamy się luźnych elementów podłoża, mleczka cementowego a także otwieramy w posadzce pory. Tak przygotowane podłoże ma lepszą przyczepność. Najczęściej szlifuje się posadzki i schody betonowe, które po wypolerowaniu przypominają naturalny kamień. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest nadanie betonowi odporności na ścieranie, na które narażona jest każda powierzchnia podczas codziennego użytkowania. Szlifowanie betonu przeprowadza się zarówno w obiektach przemysłowych i biurowych, hale magazynowe, zakłady produkcyjne, jak również w domach prywatnych i ogrodach, betonowe podłogi i tarasy. Cena szlifowania posadzki betonowej jest uzależniona przede wszystkim od jego rodzaju, preparatów użytych do polerowania oraz od oczekiwanego stopnia połysku. Koszty są bardzo zróżnicowane,a cena zależy również od tego, czy będą wykonane dodatkowe usługi, takie jak kolorowa i ozdobna wylewka

Szlifowanie betonu techniką diamentową 

Najpopularniejszą techniką szlifowania betonu jest polerowanie diamentowe. Metoda ta zapewnia precyzyjne efekty, wygładza oraz pomaga usunąć stare i niechciane powłoki. Za jej pomocą można szlifować nie tylko powierzchnie poziome takie jak posadzki, podłogi, stropy, ale również pionowe: słupy, ściany i elementy złożone: powierzchnie przed montażem, schody. Zastosowanie specjalnych maszyn i narzędzi do szlifowania betonu umożliwia obróbkę miejsc trudno dostępnych. 

Pierwszym etapem szlifowania metodą diamentową jest zdarcie betonu. Proces należy przeprowadzać tak długo, aż całkowicie zostanie odsłonięta jego struktura. Potem następuje związanie betonu za pomocą specjalnego środka impregnującego. Dzięki temu zachodzą określone zmiany chemiczne, które zwiększają twardość szlifowanej powierzchni. Na końcu należy wygładzić i wypolerować beton, aby zamknąć mikropory i uzyskać maksymalny połysk. Warto wiedzieć, że każdy z etapów wpływa korzystnie na nabłyszczenie powierzchni, pozwalając uzyskać bardzo atrakcyjne efekty wizualne. Możliwe jest nadanie betonowi koloru lub pozostawienie jego naturalnej barwy. 

Szlifowanie betonu domowym sposobem 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ręczne, czy maszynowe szlifowanie betonu, możliwe jest przeprowadzenie tego zabiegu samodzielnie. Polerowanie betonu stosowane jest głównie w celach renowacyjnych, aby przywrócić zniszczonej powierzchni dawny blask. Aby dobrze się do tego przygotować, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia oraz maszyny do szlifowania betonu, takie jak: 

  • tarcze, 

  • pady ceramiczne, 

  • ręczne szlifierki kątowe, 

Wybierając odpowiednią maszynę, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów technicznych. Bardzo ważne jest właściwe oszacowanie miejsca pracy, które determinuje wybór rozmiaru szlifierki. Jaka tarcza do szlifowania betonu będzie najlepsza? Do małych powierzchni najlepiej sprawdzą się urządzenia jednotarczowe, które polecane są do szlifowania posadzek betonowych w piwnicy lub garażu. W przypadku większych pomieszczeń (np. hali produkcyjnej lub magazynu) idealnym rozwiązaniem będą szlifierki wielotarczowe. Wybór odpowiedniej szlifierki zależy również od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Przy usuwaniu starych warstw (farba, klej, zniszczony beton) oraz do obróbki warto użyć maszyn głowicowych, które charakteryzują się wysoką prędkością obrotową. Jeśli chodzi o wydajność pracy, duży wpływ ma na nią rozmiar i ciężar szlifierki. Najbardziej efektywne będą duże i ciężkie maszyny. Szlifowanie wylewki betonowej najlepiej przeprowadzać narzędziami diamentowymi o miękkim spoiwie metalowym. Doskonale nadają się one do polerowania okładzin i twardych posadzek. Do miękkich powierzchni lepiej zastosować twardsze spoiwa. 

Powierzchnie można polerować na mokro lub sucho. Szlifowanie betonu na mokro wiąże się z większą wydajnością pracy niż w przypadku metody suchej. Warto wiedzieć, że przy tej technice narzędzia szybciej się zużywają, a miejsce pracy wymaga częstego sprzątania. Niezależnie od wybranego sposobu szlifowania betonu najważniejsze jest, aby pracę rozpocząć za pomocą narzędzi diamentowych przeznaczonych do obróbki zgrubnej. Dopiero potem można stosować urządzenia o drobniejszym ziarnie. 

beton-polerowany
bottom of page