Jak naprawić lastryko? W jaki sposób je wyczyścić? Czy można coś z nim zrobić? To są podstawowe pytania, które pojawiają się u osób planujących remont klatki schodowej lub pomieszczeń, gdzie znajdują się posadzki, schody, cokoły czy lamperie wykonane z #lastryko .
Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż lastryko nie było wybierane wyłącznie z powodu możliwości wykonania go na budowie przez robotników, ale przy jego wykonaniu stawiano głównie na fakt możliwości użytkowania takich schodów i posadzek do końca terminu możliwości użytkowania całego budynku w którym lastryko miało być wykonane. Przechodząc więc do meritum naszego tematu, renowacja lastryko będzie jednym ze sposobów odświeżenia powierzchni, naprawy ubytków mechanicznych, czy pęknięć powstałych przez lata użytkowania. Sam proces renowacji może przebiegać w dwojaki sposób, można zastosować metodę szlifowania „na mokro”, przy użyciu wody, jak i metodę „suchą”, bez jej obecności podczas procesu renowacji. Podstawową czynnością podczas całego procesu jest szlifowanie powierzchni poddanych renowacji, by pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń, powstałych z samego zaniedbania porządków na powierzchni lastryko, ale również w przypadku gdy bród znalazł miejsce na gromadzenie się w jej nierównościach, ubytkach, czy porach w strukturze lastryka. Zdarza się również bardzo często, że odpowiedzialność za nadmierne przyleganie do posadzek i odkładanie się na nich warstw brudu, zmieniających zupełnie pierwotny wygląd posadzki, ma używanie niewłaściwych środków do pielęgnacji takich powierzchni, bądź ich urywanie w nadmiarze, co czasem ma odwrotny skutek do zamierzonego.
Proces szlifowania i jego charakter uzależniony jest od stopnia degradacji powierzchni lastryka, czy dokładności jej wykonania. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem jest gruntowne szlifowanie, przy użyciu agresywnych rodzajów materiału ściernego działającego na obrabiane powierzchnie, co ma na celu usunięcie wszelkich nierówności powstałych podczas wykonania, usunięcie niewielkich uszkodzeń mechanicznych, przebarwień od powierzchownych plam, czy po prostu pozbycie się wyblakłej warstwy posadzki od działania promieni UV. Po zakończeniu etapu wstępnego szlifowania, przychodzi czas na naprawę większych uszkodzeń, pęknięć mechanicznych i skurczowych. Materiały używane do naprawy, umożliwiają nam optyczne ukrycie naprawianego miejsca, poprzez dobranie ich koloru i wypełnienia do którego można użyć kamieni z których sama posadzka została wykonana. Kolejnym krokiem będzie dalsze szlifowanie i mechaniczne polerowanie powierzchni lastryko, do żądanego efektu wykończenia, czy to satyny, czy efektu połysku. Kiedy nasze lastryko osiągnie ostateczny stopień wykończenia należy oczyścić jego powierzchnię od wszelkich pozostałości pyłu, czy zabrudzeń. Kończącym etapem jest impregnacja powierzchni lastryko, oraz jej końcowe polerowanie. Jeśli chodzi o same impregnaty których można użyć do zabezpieczenia powierzchni lastryka, mamy tutaj szeroki wybór produktów, od zabezpieczenia przed wnikanie zabrudzeń, po powłoki polimerowe będącymi warstwą ochronną.