Renowacja lastryko
Renowacja lastryko jak nazwa wskazuje ma na celu odświeżenie i doprowadzenie naszej posadzki lastryko do stanu z okresu w jakim została zbudowana. W wielu jednak przypadkach głównie w budynkach z posadzkami lastrykowymi, przy których pracowali ludzie bez odpowiednich umiejętności, bądź wyposażenia potrzebnego do ich wykonania i wykończenia, renowacja lastryko zmienia się w gruntowne szlifowanie całości powierzchni. Zdarza się, że by doprowadzić taką posadzkę do prawidłowego wyglądu, co daje nam wyeksponowanie kruszywa, czy wyprofilowanie powierzchni, likwidując wszystkie nierówności zostawione przy rozkładaniu masy, jesteśmy zmuszeni zdjąć warstwę posadzki od 2- 15 mm.
Oczywiście te najwyższe wartości występują punktowo na powierzchni posadzek, nie mniej jednak są obecne w naszej codziennej pracy, a co ciekawe więcej tego typu przypadków trafia się w młodszych budynkach, co jest spowodowane stopniowym zanikiem sztuki lastrykarskiej, co również przyczyniło się do spadku zainteresowania tym materiałem. Szlifowanie lastryko w budynkach wcześniej wspomnianych wymaga od wykonawców dużo większych nakładów pracy, jak i umiejętności, co można zauważyć przy naprawie ubytków, czy spękań w posadzce.
Kolejnym dodatkowym zadaniem podczas gdy musi zostać przeprowadzona gruntowna renowacja lastryko, jest zamknięcie porów posadzki, otwartych podczas szlifowania zgrubnego, co jest wykonywane przez proces tzw. szlamowania, czyli uzupełniania większych porów i drobnych ubytków specjalnie przygotowaną do tego procesu masą naprawczą, co eliminuje ich nadmierne występowanie w strukturze naprawianej powierzchni.
Kolejną rzeczą jaką niesie za sobą renowacja lastryko jest naprawa ubytków posadzki, spowodowanych przez mechaniczne uszkodzenia, niedbale przeprowadzone wymiany instalacji w budynku, co niesie za sobą dość nieeleganckie wykucie fragmentów posadzki w newralgicznych punktach, oraz naprawa takowych nieodpowiednim materiałem, co jest chyba nieodzowną częścią większości bloków mieszkalnych. W tego typu przypadkach renowacja lastryko niejednokrotnie zmienia się w pracę artystyczną by dopasować nowy materiał uzupełniający do istniejących posadzek, tak by był jak najmniej widoczny. Nie jest to skomplikowane gdy mamy do czynienia z pospolitymi rodzajami kruszywa użytymi do budowy posadzek, lecz problem pojawia się wtedy, gdy przestało być ono używane, bądź zupełnie zniknęło z rynku przez wyczerpanie się materiałów w kopalni z której zostało ono wydobyte, czy przez ich zamknięcie, a sam materiał kamienny miał nietuzinkową barwę.
W tego typu przypadkach znalezienie odpowiedniego zamiennika stanowi nie lada wyzwanie, by odpowiadał on standardom prawidłowo przeprowadzonej naprawy. Renowacja lastryko, czasem określana jako czyszczenie lastryko, niejednokrotnie, ma charakter czysto powierzchowny, czyli wygładzenie powierzchni posadzki, bez jakiejkolwiek niwelacji, czy eksponowania kruszywa, co oczywiście jest zrozumiałe przy dobrze wykonanym lastryko, gorzej to wygląda już w tej drugiej grupie, gdzie oczywiście nabłyszczenie powierzchni odmieni nasze posadzki lastryko, nie mniej jednak, nie nada im w dalszym ciągu charakteru jakim takie posadzki powinny się odznaczać.
Dodatkowym elementem jaki zaczyna być coraz częściej wprowadzany do użycia jest wzmacnianie powierzchni, tak by nasza posadzka zachowała swój wygląd na dłużej, co niewątpliwie wzmocnienie jej górnej warstwy nam w tym pomoże, a przez szybki rozwój technologiczny dostępność, oraz ilość materiałów do tego przeznaczona, niewątpliwie działa na naszą korzyść. Jak wiele osób uważa, czyszczenie lastryko powinno polegać jedynie na chemicznym usunięciu zabrudzeń, oraz impregnacji posadzki, odradzamy ten tok postępowania.
Szlifowanie lastryko, albo jak często wiele osób mówi czyszczenie lastryko jest jedynym rozwiązaniem jakie trwale zmieni naszą posadzkę, oraz pozwoli na zabezpieczenie jej na wiele lat. Oczywiście jest to związane z prawidłowym przeprowadzeniem całego procesu, gdyż składa się on z kilku etapów, od początkowego szlifowania zgrubnego na niewłaściwie wykonanych posadzkach, poprzez kolejne szlify odpowiednio dobranymi gradacjami materiału ściernego, naprawy ubytków, oraz wypełnienia porów, po końcowe spolerowanie całej powierzchni.
Bez prawidłowego podejścia do zagadnienia jakim jest renowacja posadzek lastrykowych, czy odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, może się okazać, że efekt wykonanej pracy będzie krótkotrwały, dlatego stale szukamy nowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym renowacja lastryko będzie jeszcze bardziej widowiskowa, a za razem maksymalnie skuteczna.